Så blev EuroBirdwatch Day


Årets fågelräkning blev lite annorlunda på grund av alla varningar om dåligt väder. Vi var bara tre stycken som vågade oss ut  i ett härligt höst väder, bara lite små dugg den första timmen på morgonen. Vinden skiftade lite men ganska svaga vindar.

Roland stod ensam i Skankhult men är ”gammal” van skådare och fick ihop antalet 1922 fåglar fördelat på 33 arter. Han hade bra stäck av bo – bergfink och olika lärkor.

På Vettinge var det mest sträck av ringduvor och både bo – bergfink lyste nästan helt med sin frånvaro. Sånglärkor var det gott om men flög mest omkring och sökte föda.
Vi fick uppleva härliga upplevelser av två havsörnar som prövade lite spel flygning och hade skoj. Sammanlagt hade vi fyra havsörnar. Men den häftigaste upplevelsen var en ung kungsörn som var kvar under stor del av förmiddagen och bland annat jagade lågt över maken väldigt nära oss. Kändes som den inte brydde sig om Lasse och mig. Antalet arter för oss blev 23. Det är en härlig tradition med fågelräkning i oktober som vi hoppas fortsätter!


Bild: Lasse N.
Text: Inger

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.